Başarı Hikayesi

WhatsApp Image 2018-01-08 at 10.09.16

NETİCE GÜDER BAŞARI ÖYKÜSÜ
Ben 1978 Muş Korkut İlçesi doğumluyum. 1990’lı yıllarda Mersin’de hobi olarak diliş-nakış kursuna başladım. 1995 yılına gelindiğinde Şanlıurfa’nın İlçesi Birecik’te evimin odasında kendi imkanlarımla çalışmaya başladım. Daha sonra Birecik Ticaret ve Sanayi Odası tarafından KOSGEB Girişimcilik kursuna başlayıp sertifikamı aldım. Yine kendi imkanlarım doğrultusunda küçük atölyemi kurmaya karar verdim. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İŞ-KUR işbirliği ile (Umem Beceri 10 Projesi) personel desteğinden faydalandım. Açtığım atölyemde Nur Tekstil Ünvanı ile başlayıp şirketleşerek Diriliş Mensucat Ltd. Şti. olarak devam etmekteyim. Şu an atölyemde 30 makine teçhizat ve 35 personel ile hizmet vermekteyim. Üretim alanım nevresim ve bebek giyimi üretimi ağırlıklı olup daha yüksekleri hedeflemekteyim.
Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Müslüm ACAR’a Meclis Başkanı Sayın Hüseyin YAŞAR’a ve bana destek olan tüm oda personeline bugünlere gelmemde gösterdikleri çaba için çok teşekkür ediyorum.

WhatsApp Image 2018-01-08 at 10.09.18

AYBEBEK BEBE İŞÇİLİKTEN PATRONLUĞA
1983 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Bozdere köyünde doğdum. Girişimci ve güzel ticaret ahlakıyla övülüp örnek alınan bir babanın Mehmet Çellik’in oğluyum, doğduktan birkaç yıl sonra Şanlıurfa merkeze taşındık. Taşımacılığın çok az olduğu 1990 yılında babam Türkiye Irak arası taşımacılık yapıyordu. Maddi durumumuz çok iyi olmasına rağmen 7-8 yaşlarında günün yarı kısmında okula gider, diğer kısmında ise anne-babamdan gizli fırınlarda kuaförlerde, marketlerde çalışmaya giderdim. Bir sabah simit satan bir çocuğun sesi ile uyandım ve evin penceresinden onu seyrettim, daha sonra çocuğu yanına gittim bu simitleri nerden aldığını ve ne kadara aldığını sordum. Kafama koymuştum, annemi bana bu işi yapmama izin vermeye zorladım. Sabahları erken kalkıp simit tatlı gibi şeyler satmaya başlamıştım. Kısacası şimdiki çalışkanlığım daha o yıllarda kendini belli etti. 1996 yılında Birecik’e taşındık, babamın o yıllarda açtığı oto alım satım yazahanesine gidip çalıştım. Daha sonrasında annemin de tercihiyle babam beni bir tanıdığın terzihaesine çırak olarak yerleştrdi. 2000 yılında Antalya’ya gittim ve büyük bir tekstil fabrikasına çalşmaya başladım. 2003 yılında askere gittim. Dönüşte tekrar tekstil alanında çalışmaya başladım.
2007 yılında tekrar Birecik’e dönüş yaptım. İlçedeki tekstil alanında görmüş olduğum eksikliklerden dolayı kendi imkanlarımla küçük çaplı bir atölye kurudum. Önce imalatını sonra da ticaretini yapmaya başladım. Bu ticaret üretimimi arttırmamı gerektiriyordu. Yıllardır edinmiş olduğum deneyimler sonucunda fabrikalaşmayı hedefledim. 2013 yılına gelindiğinde işimin güzelliğini becerimi mesleki kültürümü fark eden bir iş adamı ile tanıştım. Birecik Ticaret ve Sanayi Odası’na başvurup onların ders ve bilgilerinden faydalandım. Odanın yönlendirmeleriyle KOSGEB’in veri tabanına üye oldum ve KOSGEB’in desteği ile işimi birkaç kademe daha yükseltim.
Yıl 2015 artık bir fabrikatörüm. Bebek araç ve gereçleri imalatını yapıyorum, yapmış olduğum bu ürünlerin Türkiye iç piyasasına ve Irak-Libya-Suriye-Filistin-Cezayir-Ürdün-S.Arabistan-Makedonya olmak üzere birçok ülkelere ihracat yapmaktayız. Tekstil ve plastik sektöründe faaliyetimiz devam etmektedir.